Seo Hakkında Pratik Bilgiler

Seo Hakkında Pratik Bilgiler

Seo Nedir

Seo “search engine optimization” kelimesinin kısaltmasıdır ve arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Arama motoru optimizasyonu yani SEO ile wep sitesinin değerini arttırarak arama motorunda daha üst sıralara çıkması ve dolayısıyla wep site ziyaretçi sayısının arttırılmasıdır. Bu da wep sitelerinin arama motorunun kriterlere uygun hale getirilmesi ile mümkündür.

 

Kapsamlı bir SEO çalışması tüm bu arama motoru kriterlerini, sitenin genel görünümünü ve içeriğini dikkate alarak yapılır.

 

Title Nedir

Ingilizce bir terim olan Title, herhangi bir konu hakkında hazırlanan başlığın unvanı veya ismi anlamına gelmektedir. Wep sitelerinde başlık olarak kullanılan Title, Seo çalışmalarının temel unsurları arasında yer almakla birlikte wep sitelerinin tıklanma oranının yükselmesini sağlıyor.

 

Title Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1)       Seo’da başlıklar özgün olmalıdır.

 

2)       Title etiketi uzunluğu 60-65 karakter arasında olmalı ve anlaşılır olmalıdır.

 

3)       Başlıklar konu ile alakalı olmalıdır ve anahtar kelimelerle doldurulmalıdır.

 

4)       Title etiketi yani başlık etiketini yazarken kelime tekrarlarından uzak durulması gerekmektedir.

 

Description Nedir

Description kelimesinin türkçe karşılığı site açıklaması olarak bilinmektedir. Google’da herhangi bir konuda arama yaptığınızda site başlığının alt kısmında bulunan siteyi açıklayan kısımdır. Description etiketi yani açıklama etiketi google’da  title etiketinden sonra gelen diğer önemli etikettir.

Description etiketi en fazla 160 karakterden oluşması gerekmektedir. İçeriğinde anahtar kelime kullanmak tıklanma oranını arttırmaktadır. Bu bölümde kullanıcağınız kelimelerde , kelime tekrarı olmamasına ve yazdığınız açıklama her siteye göre farklı ve özgün olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

 

Site Haritası Nedir

Arama motorlarının wep sitenizin tüm içeriğini bulması ,taraması , dizine eklemesi ve daha hızlı indekslenmsei için yardımcı bir araçtır. Site haritalarının bir diğer amacı da arama motorlarına sitenizdeki hangi sayfanın daha önemli olduğunu söylemesidir.

 

Site haritaları fiziki yapısı ve kullanım alanlarına göre değişiklik gösterebilir.  Ayrıca insanların daha rahat okuyabilmesi için optimize edilir. Optimize edilen site haritaları dosya biçimindedir.

 

Bunlar ;

XML Dosyası : En yaygın olarak tercih edilen ve  kullanılan dosya türüdür.

Resim Haritası : Site içindeki tüm resimleri barındıran dosya türüdür.

Haber (metin) Site Haritası : Sitedeki, haber sitelerinden onay almış olan  içerikleri barındıran dosya türüdür.

 

Backlink nedir

Başka sitelerden sizin sitenize gelen bütün linkler Backlink’tir. Sitenize gelen backlinkerin sayısı , wep sitenizin popüler ve önemli olduğunun bir göstergesidir ve yeni yayınlanan içeriklerinizin de hızlı indekslenmesine yardımcı olur. Sitenize gelen backlink bağlantılarının gerçek ve kaliteli olması oldukça önemlidir. Bunu nedeni , her gelen backlinkler kaliteli ve gerçek değildir ve çok dikkat edilmesi gerekir. Eğer bu sitelere dikkat edilmezse kendi sitenizin itibarı azalmış olacaktır.

 

Nofollow Nedir

Nofollow link halk dilinde takip edilmeyen link olarak geçer. Nofollow bir siteye verildiği zaman o site ile bağlantınızın olmadığını , tanımadığınız bir site olduğunu ve o sitenin sizin için bir öneminin olmadığını belitmek için kullanılır

 

Dofollow Nedir

Dofollow linkler arama motorlarının izlenmesine izin verilen backlink türüdür. Bir blog yazısında, makalede ve wep sitenize eklediğiniz tüm linkler dofollow link çeşitleridir. Link alan siteniz otorite kazanabilir.

 

Internal Link Nedir

Internal link (iç link) , bir site içerisinde kendi sayfaları arasında bağlantı sağladığı linktir. Bu link anasayfadan diğer kategori ürün sayfalarına ziyaretçileri yönlendiren ,köprü görevi gören bir linktir.

 

Internal link aynı zamanda kullanıların sayfanızda daha fazla vakit geçirmesi açısından oldukça önemlidir. Sadece kategorilerden değil yazdığınız metinlerdeki anahtar kelimelere de link verip , kullanıcıları diğer sayfalara yönlendirebilirsiniz.

 

External Link Nedir

External link (dış link) , sitenize verdiğiniz bir linkin başka bir siteye aktarılmasıdır. Bir dış bağlantı olan bu link , kullanıcıların bağlantıya tıklaması halinde sizin sitenizden çıkıp başka bir siteye gitme durumudur.

 

Sizin sitenizden çıkığ gitme hali sizi endişelendirmesin , kullanıcıyı doğru bir şekilde başka bir linke yönlendiriseniz bu size zarar değil avantaj sağlar. Ayrıca sadece sizin verdiğiniz link değil başkalarının verdiği external link sizin siteniz için de büyük önem taşır.