Pazaryeri ve İnternet sitesinde bulunan ürünlerin yönetimi

Pazaryeri ve İnternet sitesinde bulunan ürünlerin yönetimi

 
E-Ticaret Sitelerinde Muhasebe İşlemleri
 
E-ticaret sitesi sahibiyseniz ve internet üzerinden çeşitli sosyal medya mecralarında satış ve pazarlama yapıyorsanız, iyi bir muhasebe programına, bunu takip edcek iyi bir muhasebeci ve mali müşavire ihtiyacınız bulunmaktadır.
 
Genellikle internet üzerinden alış veriş yapan kullanıcılar, sizi farklı pazarlama kanalları üzerinden bulurlar ve sitenize gelerek üye işlemlerini tamamladıktan sonra siteniz üzerinden sipariş verirler.
 
Tecrübe
Bir müşterimizin talebi üzerine firmasında bulunan ürünleri satacağı bir internet sitesi kurduk.Şirket muhasebecisi bu iş ile ilgili görevlendirildi. Şirketin muhasebe ve mali müşavirlik işleriyle uğraşan bu elemana ekstra bir yük yüklendiği için pek de memnun olduğu söylenemez.
 
Muhasebeci arkadaş Bu internet sitesinde firmasında bulunan ürünlerin hepsinin resimleri çekti ve normal satış fiyatlarından biraz daha düşük fiyatlarla e-mağazasında ürünleri satışa çıkardı. Ürünler stoklarda belli miktarlarda web sitesinde bulunurken, mali müşavir ve muhasebe ile ilgilene aynı zamanda e-ticaret sitesine bakan arkadaş, e-ticaret sayfasına her üründen 10 ar adet koydu. Bazı ürünlerde stok bulunmadığından, mevcutta ne varsa onu yazdı. Örneğin A ürününden 3 adet olan miktarı 3 adet olarak tüm pazar yerlerine yazdı. İnternet sitesinde yayınladı. Ayrıca müşterimizin kurduğu internet satış ekibi, diğer pazar yerlerin de de bu ürünleri yüklediler. Pandemi döneminde evden çalışılmasına rağmen, Cuma günü ürünleri internet mecrasına koyup sistemi kapatıp herkes evine dağıldı ve pazartesi gününe kadar kimse sisteme giriş yapıp sistemi kontrol etmedi.
 
Pazartesi günü, muhasebe ve mali müşavirlik işleri ile ilgilenen yetkili arkadaş işyerine gelip sistemi açtığında tam bir kaos yaşandı :) Ürünlerin pazar fiyatları kontrol edilmeden internet sitesinde yayınlanınca, zaten uygun fiyatlı ürünlere ekstra indirim de yapılınca siparişler coşmuş, 241 farklı sipariş gelmişti.
 
Burada sıkıntılı olan durum, ürün stok sayısı az olan ürünlerden farklı pazar yeri ve internet sitesinden çok sayıda sipariş gelmesiydi. Burada site sahibinin muhasebeci ve mali müşavir olan arkadaşın iki çözüm yolu bulunmaktaydı. Ya ürünleri satış yaptığı fiyatın üzerinden de fazla olan bir fiyata temin ederek, internete koyduğu düşük fiyattan yazacaktı, ya da sipariş sahiplerine dönüş yaparak bu ürünün ellerinde olmadığını söyleyecekti. İkinci yolu seçen muhasebeci arkadaş tek tek sipariş veren kişileri arayarak stoklarda bir yanlışlık olduğunu ve ürünleri yollamayacağını belirtince, bir çok pazaryerinden satış profillerine düşük puan ve kötü yorumlar gelmeye başlayınca, pazar yerlerinde ki ticaretleri başlamadan bitmiş oldu.
 
E-ticaret sitenizi şirketinizde yeni bir bölüm olarak görün ve burada ki arkadaşları sadece bu iş için istihdam edin. Dijital medya pazarlama ekibi kurun ve bu ekip sadece internet satışları ile ilgilensin.
 
Muhasebe ve mali müşavir olan kişi sadece kendi işini yapsın. İstanbul muhasebe ve mali müşavir ihtiyacınız varsa, sizi İstanbul Bakırköy Muhasebe ve Mali Müşavir Ofisinde müşterilerine profesyonel hizmetler veren ''Erol Mali Müşavirlik'' ofisine yönlendirebiliriz.